Inspiracja: Minimalistyczna strefa toaletowa

Producent: ARMATURA KRAKÓW

Aranżując strefę toaletową, nacisk kładziemy na wybór wyposażenia ułatwiającego utrzymanie wysokiego poziomu higieny. W tej roli dobrze sprawdzają się rozwiązania podtynkowe, wyróżniające się minimalistycznym wzornictwem.
Uznawana niegdyś za wyposażenie nowoczesnych salonów kąpielowych, podwieszana ceramika sanitarna jest dziś chętnie wykorzystywana w łazienkach niezależnie od ich metrażu. Dzięki zabudowie elementów przyłączeniowych i minimalistycznej konstrukcji, pozwala wyeliminować trudne do czyszczenia załamania i wgłębienia, znacząco ułatwiając utrzymanie porządku. Nie bez znaczenia pozostają także względy estetyczne. Wrażenie „lewitowania” ceramiki sprawia, ze wnętrze nabiera lekkości i przestronności. Ukrycie w ścianie podłączeń ułatwia uzyskanie minimalistycznego wystroju. Aby toaleta wyróżniała się nie tylko wyglądem, ale również wygodą użytkowania i funkcjonalnością, ważne aby każdy z elementów zestawu podtynkowego był trwały i bezawaryjny. Podpowiadamy, jak krok po kroku urządzić strefę toaletową.
Stelaż podtynkowy
Podwieszane elementy mocuje się na trwałych stelażach zabudowywanych i wykańczanych glazurą. Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy modele do zabudowy mokrej lub suchej. Stelaże pierwszego typu wykonane są z lekkich, stalowych ram. Aby wzmocnić ich wytrzymałość, umiejscawia się je we wnęce murowanej ściany, a następnie obkłada cegłami lub innym materiałem budowlanym. Drugi rodzaj – modele do zabudowy suchej, wykonany jest ze stalowych profili. Taka konstrukcja gwarantuje wytrzymałość na obciążenia nawet do 400 kg, co nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Po wykończeniu płytami kartonowo-gipsowymi, tworzy się półka o głębokości ok. 15 cm, która pomieści potrzebne akcesoria takie jak ręcznik czy papier toaletowy. - Oprócz rodzaju mocowania, przy wyborze stelaża podtynkowego warto zwrócić uwagę na funkcjonalność jego wyposażenia. Elementem decydującym o trwałości i bezawaryjności instalacji jest zbiornik spłukujący, wykonany metodą rozdmuchiwania – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.
- W odróżnieniu od modeli klejonych, tego typu rozwiązanie jest odporne na rozszczelnienia, a co za tym idzie – eliminuje ryzyko awarii wewnątrz zabudowy – dodaje ekspert. Przy wyborze stelaża warto także zwrócić uwagę na system spłukujący. Ekonomiczne działanie zapewniają te z funkcją DUO 3/6 l, umożliwiające spłukiwanie w zależności od potrzeby – połową lub całością wody, znajdującej się w zbiorniku.
Miska sedesowa i bidet
Wybierając podwieszaną ceramikę, należy pamiętać, że przyciąga ona uwagę i w dużej mierze determinuje styl łazienkowego wnętrza. Warto więc zweryfikować przy zakupie, czy miska sedesowa i bidet dopasowane są nie tylko pod względem formy i detali wzorniczych, ale i kolorystyki. Biel w przypadku wyposażenia różnych producentów może różnić się nawet kilkoma odcieniami. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie więc wybór elementów z jednej kolekcji, co pozwoli wyeliminować nam ryzyko estetycznego niedopasowania. O czym jeszcze warto pamiętać? - Przy częstej eksploatacji ważna jest przede wszystkim trwałość wyposażenia. Decydując się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy więc zweryfikować czy materiał, z którego został wykonany, wyróżnia się odpornością na zarysowania i działanie substancji chemicznych – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Ważne również, aby dobrać odpowiednie akcesoria. W łazienkach, z których korzysta kilkoro domowników sprawdzi się wolnoopadająca deska sedesowa z odbojnikami, cechująca się długotrwałą solidnością. Komfort użytkowania bidetu zapewni natomiast nowoczesna bateria, wyposażona w ruchomy napowietrzacz, dzięki któremu w łatwy sposób dopasujemy kierunek padania strumienia wody – dodaje ekspert.
Przycisk spłukujący
Przycisk spłukujący ma istotne znaczenie ze względów praktycznych, jak i dekoracyjnych. W zestawieniu ze stelażem z funkcją DUO 3/6 l, zastosowanie znajdą modele dwumodułowe, ułatwiające łatwe spłukiwanie pożądaną objętością zbiornika. Warto pamiętać o dopasowaniu przycisku także do estetyki pomieszczenia. W łazienkach, w których o ponadczasowym charakterze decyduje wzorniczy minimalizm, sprawdzą się prostokątne modele z matowym, chromowanym wykończeniem, przyciągające uwagę dyskretną elegancją. Niewielkie metrażowo wnętrza optyczne powiększymy dzięki przyciskom o lekko połyskującej, odbijającej światło powierzchni. Aranżując wystrój w klasycznej bieli, efekt dopełnimy dzięki zamontowaniu wariantu z dopasowanego do kolorystyki ceramiki materiału.